Budapesten Európa legnagyobb múzeumainak vezetői
- 2008-05-16 -
Budapesten Európa legnagyobb múzeumainak vezetői


A Szépművészeti Múzeum meghívására május 16-án Budapesten tanácskozik a világ legnagyobb múzeumainak vezetőit tömörítő ún. Bizot-csoport európai szekciója, amelyet 15 esztendővel ezelőtt alapított Irene Bizot francia grófnő. A grémium feladata a vezető múzeumokat érintő közös stratégia kidolgozása, illetve a múzeumi és a kormányzati kulturális politikák összehangolásának előmozdítása. A műtárgyak nemzetközi kölcsönforgalma, a múzeumok vásárlási politikája, az illegális műkincs-kereskedelem, az intézmények fejlesztési lehetőségei és az Unesco-t érintő közös irányvonalak kidolgozása is a grémium javaslatai alapján történik. A grémium tagjai között többek között megtalálható a New-York-i Metropolitan, a párizsi Louvre, a Museé d’Orsay, a Pompidou Központ, a szentpétervári Ermitázs, a British Museum, a madridi Prado, a moszkvai Puskin Múzeum, vagy az amszterdami Rijksmuseum. A Bizot-csoportba tartozó európai múzeumok jelentőségét mutatja, hogy évente összesen mintegy 60 millió látogatót fogadnak.  

A Szépművészeti Múzeum egyedüli magyar intézményként 2006 óta tagja a grémiumnak, meghívását az utóbbi években tapasztalható, a múzeum megújulását célzó lépéseknek köszönheti A Szépművészeti Múzeum az utóbbi években nemzetközi mércével mérve is jelentős sikereket könyvelhetett el: a Van Gogh kiállítás kategóriájában a világ negyedik leglátogatottabb tárlata volt, míg az intézmény az elmúlt évben a maga 764 ezer látogatójával bekerült a világ ötven leglátogatottabb múzeuma közé. A pénteki, Parlamentben megrendezendő ülésen a Bizot-csoport 31 európai múzeumának képviselői vesznek részt.

A budapesti konferencián jelenlevő legfontosabb múzeumok: a párizsi Louvre, a Museé d’Orsay és a Pompidou Központ, a londoni British Museum és a Tate, a berlini Staatliche Museen, a madridi Prado, a müncheni Bayerische Staatsgemäldesammlungen, az amszterdami Rijksmuseum, a Soprintendenza Speciale Per Il Polo Museale Fiorentino, a szentpétervári Ermitázs, valamint a bécsi Kunsthistorisches Museum.

Oravecki Attila