Széchenyi Kártya ismertetése
- 2007-06-16 -

 

A Széchenyi Kártya igénylőinek száma elérte a 100 000-et, a kihelyezett hitelkeret teljes összege már meghaladja a 350 milliárd Ft-ot.

A KKV szektor 20%-a használja már a kártyát

 
A 2002-ben elindult Széchenyi Kártya mára a kis- és középvállalkozói szektor stabil finanszírozási formájává vált
, megőrizve versenyképességét a folyamatosan módosuló banki kínálat mellett is.

A vállalkozók, amikor a kártya mellett döntenek, a stabil szolgáltatást, a gyorsaságot, a bővülő hálózatot és az egyszerű, gyors hozzáférést választják.

 

A szakmai szervezetek, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kezdeményezésével létrehozott, és a KA-VOSZ Zrt. közvetítésével működtetett Széchenyi Kártya konstrukció egyediségét, valamint piaci fontosságát mutatja az a tény, hogy 2007. június 14-én átadták a 75 000. kártyát.

 
A KA-VOSZ Zrt. kiemelten ügyel arra, hogy a kártya szolgáltatásai és megbízhatósága magas szinten maradjon, a kártya széleskörű elérhetőségének érdekében folyamatosan bővíti a Széchenyi Kártya konstrukcióban közreműködő irodák körét.


5 évvel ezelőtt az OTP Bank Nyrt.-vel, a Postabankkal és az MKB Bank Nyrt.-vel köthettek a vállalkozók Széchenyi Kártya hitelszerződést, ma pedig mintegy 1300 bankfiók szolgálja ki a vállalkozók hiteligényeit (OTP Bank Nyrt., Erste Bank Hungary Nyrt., MKB Bank Nyrt., Magyarországi Volksbank Zrt., Inter-Európa Bank Nyrt., Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. és a teljes takarékszövetkezeti kör).

 

A Széchenyi Kártya kiemelt előnyei

 

·               Egyszerű – az ország több mint 250 pontján igényelhető, a hitel szinte „házhoz megy”

·               Tárgyi fedezet nélkül elérhető – a tulajdonos kezessége a bizalom megtestesülése

·               Olcsó – a támogatások legalább 2010-ig csökkentik a díjakat (1% kamattámogatás ebben az évben, és garanciadíj-támogatás 2010-ig)

·               Bürokráciamentes – regisztráló irodákban beszerezhető cégkivonat, nincs külön támogatási szerződés, nettó kamatfizetés

·               Gyors – a vállalkozó két héten belül megkapja a Széchenyi Kártyát, mivel teljesen automatizált, elektronikus ügyintézés zajlik a résztvevő szervezetek között, 

·               Példaértékű együttműködés – eltérő feladatú és felépítésű, nem tipikusan azonos érdekszinten működő szervezetek között – a kisvállalkozások fejlődésének elősegítése érdekében

·               Kamatot fizetni csak a felhasznált összegre kell, s annyi időre, ameddig használta

A Széchenyi Kártya legfontosabb ismérvei

-   500 000 Ft-tól 25 millió Ft-ig igényelhető a folyószámla-hitelkeret, akár tárgyi fedezet nélkül

-  szabadon felhasználható forgóeszköz finanszírozására szolgáló hitelkeret (felhasználása bankkártyával történő fizetés, készpénzfelvétel vagy banki átutalás)

-   egyszerűsített és automatizált (elektronikus) hozzáférés, a hitelhez jutás kevesebb mint 2 héten belül kézbe vehető

-   nettó kamatfizetés lehetősége – a kamattámogatást az ügyfélnek nem kell előre kifizetni, és utólag visszaigényelni, a garanciadíj-támogatást 2010-ig Kormányrendelet biztosítja

-    a Széchenyi Kártya forgalmazásában részt vevő bankok, a Kártyát igénylő ügyfeleiknek egyedi, kedvezményes számlacsomagokat hoztak létre

-  a konstrukciót a vállalkozók az ország 250 regisztrációs irodájában, több mint 1300 bankfiókban
 

A Széchenyi Kártya tényei

  • A közel 400 ezres hazai kis- és középvállalkozói réteg 20%-a igényelt már Széchenyi Kártyát.
  • A Széchenyi Kártya ügyfelei közel 130 ezer munkavállalót foglalkoztatnak.
  • 2005–2006-ra közel 18 ezer új munkahely teremtődött azáltal, hogy a Széchenyi Kártya segítette a cégek működését.
  • A Széchenyi Kártyát használó vállalkozások árbevétele ez idő alatt 13%-kal nőtt.
  • A Széchenyi Kártya ügyfeleinek több mint 30%-a a kereskedelemben tevékenykedő vállalkozó.
  • A Széchenyi Kártya nemcsak szolgáltatásában nyújt magas minőséget. A KA-VOSZ Zrt., a VOSZ és az MKIK előszűrési rendszere segíti a bankok a hitelminősítési eljárását.
  • A Széchenyi Kártya a megbízható vállalkozók jelképe. A kártyahasználók automatikusan a jól működő üzleti körökhöz, tehát a fehér gazdasághoz tartoznak.

 

 A KA-VOSZ Zrt. újabb fejlesztési céljai a vállalkozókért

Mivel a kisvállalkozások a forrás- és tőkehiány miatt rendszeresen finanszírozási problémákkal küzdenek, a KA-VOSZ Zrt. – a tulajdonosi elvárásoknak megfelelően – tovább keresi mindazokat a lehetőségeket, amelyek a kis- és középvállalkozások támogatását szolgálják, hozzájárulhatnak talpon maradásukhoz és a fokozódó versenyben történő helytállásukhoz, sikereikhez.

 

A rövid távú likviditási problémák áthidalására az immár 5 éve fennálló Széchenyi Kártya konstrukció ideális megoldás, ezt bizonyítja a példátlan mértékű piaci növekedés. A KA-VOSZ Zrt. és a konstrukcióban részt vevő szervezetek számára a növekedés mellett egyre fontosabb cél, hogy a hazai vállalkozásokat a biztonságos működés, a hitelképesség és a biztos piaci részesedés jellemezze.

 

A KA-VOSZ Zrt. célja, hogy a jelenlegi előminősítési rendszere elfogadottá váljon, amelyet a jövőben egységesen alkalmaznak majd a kis- és középvállalkozások hitelezési kockázatának – üzleti alapon történő – meghatározására, a szolgáltatásnak a támogatási programokban és a kereskedelmi banki gyakorlatban való bevezetésére.

 

Egy átfogó hitelminősítői rendszer kidolgozásával és alkalmazásával még több vállalkozás számára válik lehetővé, hogy az Európai Unió nyújtotta versenykörülmények között is megállja a helyét.

A Széchenyi Kártya Klub tagjai egy komoly beszerzési erőt képviselő társulásnak is a tagjává válnak, élvezhetik a nagyobb volumenű beszerzések adta kedvezményes lehetőségeket, mert a KA-VOSZ Zrt., az Első Magyar Vállalkozó Kártya (EMVK) Zrt.. stratégiai partnereként elkötelezett a Széchenyi Kártyához kapcsolódó kereskedelmi lehetőségek bővítésében is. 

A KA-VOSZ Zrt. a Széchenyi Kártya konstrukciót rendszeresen felülvizsgálja és fejleszti, alakítja az ügyfelek igényeihez. Kiemelt szempont az ügyfélkiszolgálás színvonalának további növelése is.

 
Ennek érdekében a KA-VOSZ Zrt. a JEREMIE keretében folyamatosan együtt dolgozik a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel és a Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal, a JEREMIE keretében a Széchenyi Kártyával rendelkezők számára is elérhető beruházási hitelkonstrukció kialakításán. További tervei között szerepel az elektronikusan elérhető szolgáltatások körének bővítése. 

                                                Nemzetközi lehetőségek

2005-ben a KA-VOSZ Zrt. Széchenyi Kártya konstrukciója az Európai Vállalkozási Díj „Vállalkozások támogatása” kategóriájában első helyezést ért el.

Számos országból érdeklődés mutatkozik a Széchenyi Kártya konstrukció iránt, és az Európai Unióban is rövidesen bemutatásra kerül.

A hitelkonstrukció felfutását még az EU tagországaiban is sikernek könyvelik el, és a Brüsszeli EuroCommerce Best Practice programjának listáján első helyezést ért el.