Primo Levi, író és kémikus
- 2009-10-26 -
Primo Levi, író és kémikus

„A kémia megtanít rá, hogy éber ésszel figyeljük a világot.”
~ Primo Levi

A budapesti Olasz Kultúrintézetben (1088 Budapest, Bródy S. u. 8.) vetítik  Davide Ferrario Levi útja (2006 – 92’) (olasz nyelven, olasz felirattal) című filmjét. A vetítést megismétlik angol nyelven, angol felirattal, 2009. október 28-án, szerdán 18.00 órakor. Mindkét vetítésre az „Adriana Chiesa Enterprises” forgalmazó jóvoltából kerül sor.

Szintén Primo Levi munkásságáról szól, az Olasz Kultúrintézetben, október 16-án megnyílt A szénatom utazása című kiállítás, melyet a nagyközönség október 30-ig tekinthet meg.

Primo Levi 1919. július 31-én született Torinóban, zsidó származású szülők gyermekeként. Primo Levi 1937-ben érettségizett, majd ezt követően beiratkozott a Torinói Egyetem Kémia Szakára. 1938-ban, a faji törvények, a zsidók elleni diszkrimináció miatt eltiltják a közoktatásban való részvételtől. Levinek, aki a vizsgáival jól áll, nehézségei támadnak, hogy témavezetőt találjon a szakdolgozatához. 1941-ben diplomázik le, kitűnő eredménnyel, de szakdolgozatát fizikából írja meg. A szakdolgozatán a következő meghatározás szerepel: „zsidó faj”.

Kémikusként helyezkedik el Milánóban, 1942-ben belép a Partito d’Azione-ba. 1943 decemberében elfogják és deportálják az auschwitzi koncentrációs táborba. Itt marad 1944 februárjától–1945 januárjáig. Miután kalandos úton visszatér Torinóba, egy festékgyárban helyezkedik el, ahol nyugdíjba vonulásáig dolgozik. Eközben párhuzamosan elkezd írni. A koncentrációs táborban szerzett traumatikus tapasztalat egy életre meghatározó élmény lesz az író számára, majdnem ötven éven át foglalkozik a témával, egészen 1987-ben bekövetkezett tragikus haláláig. Írói sikerei ellenére, Primo Levi szenvedélye a kémia iránt sosem hagyott alább. Gyakran felmerül írásaiban és interjúiban. A kémiai ismeretei révén élte túl a lágert, illetve ez segített neki abban, hogy a háború után, vissza tudjon illeszkedni a normális életbe. A Periódusos rendszer (Il sistema periodico) című elbeszéléskötete, melyben szerepel a „A szénatom utazása”(Il viaggio dell’atomo del carbonio) című elbeszélés – melyet szakmai körökben igen nagyra értékelnek a kémikusok – a legkézenfekvőbb megnyilvánulása annak a tudományos szenvedélynek, amely Primo Levi egész életét meghatározta.