Alfons Mucha a Pécsi Galériában
- 2010-04-29 -
Alfons Mucha a Pécsi Galériában

A szecesszió egyik legjelentősebb és legérdekesebb művésze, a festő, grafikus, díszlettervező, iparművész Alfons Mucha (1860-1939) munkásságát mutatja be - a Chrudimi Regionális Múzeummal, a brnói Moravska Galerievel, az Ivančicei Múzeummal, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Könyvtárával és MUDr. Zdeněk Třímal magángyűjtővel együttműködve - a Pécsi Galéria.

A Világkiállítás alkalmával 1900-ban Párizsba költözött, ami ekkor a művészetek Mekkája volt. Itt szerény körülmények között élt és különböző festő-tanároknál tanult tovább. 1888-tól a párizsi Julian Akadémián, majd a Colarossi Akadémián tanult. Ebben az időben gyakran kellett nélkülöznie. Könyvillusztrációs feladatokkal kereste meg a megélhetését. Rövid ideig Paul Gauguinnel volt közös műterme. 1894-ben díjat nyert a párizsi Salon kiállításán.

Az áttörő sikert Sarah Bernhardtnak  köszönheti, a századforduló legismertebb színésznőjének, aki 1894 karácsonyán egy festőművészt keresett, akinek a „Gismonda“ színdarab plakátját kellett megfesteni számára, mivel az a festő, akinek e feladatokat adni szokta nem volt elérhető. Mucha kapta meg a megbízást és egy reggel Párizsban mindenütt láthatók voltak a plakátjai, melyek a világhírt jelentették számára. A plakátok iránt oly nagy volt az érdeklődés, hogy csaknem mindet leszedték a művészetet kedvelők Mucha sajátos, különleges tehetsége legteljesebben a díszítő grafikában nyilatkozott meg. Bár művészetét a szecesszióra jellemző kígyózó indák, stilizált növényi motívumok, buja vonalvezetés, szépséges nőalakok jellemzik, nem vallotta magáénak az art nouveau elveit, nézeteit inkább a szimbolizmussal rokonította. Plakátjai a századforduló reklámiparának különleges, egyedi termékei.

Roppant sokoldalú művész volt: illusztrált számos könyvet, tervezett bélyeget, naptárt, tapétát, bútort, szőnyeget, üvegablakot, ékszereket és ékszerüzletet. Alkotásait gyakran ciklusokba, dekoratív pannóként rendezte össze.

A kiállítás keretében megtekinthetó egy 86 darabos eredeti fotóanyag is, amelyet Mucha saját kezűleg készített modelljeiről, s ebben a formában még nem volt látható. Kiállításra kerülnek könyvillusztrációi, kiadványai is.




A kiállítás ideje alatt számtalan, motívumaival díszített naptárt, katalógust, és különböző tárgyakat lehet vásárolni.
A Pécsi Galéria Mucha kiállítása április 30. és június 6. között látható a Széchenyi téri kiállítóteremben.

Források:
http://www.pecs2010.hu/
http://hu.wikipedia.org/wiki/Alfons_Mucha