Bokréta és biciklilánc
- 2011-07-17 -
A Művészetek Völgye programjában most először kerül megrendezésre
A Bokréta és biciklilánc. Magyar néprajzi filmfesztivál.

A Bokréta és biciklilánc. Magyar néprajzi filmfesztivál a DocuArt Dokumentumfilmes Központ (Palantír Film Alapítvány) és a Néprajzi Múzeum MaDok-program (kortárs múzeumi hálózat) közös filmes rendezvénye, a Dialëktus Európai Dokumentum- és Antropológiai Filmfesztivál 2011. évi különkiadása.

A fesztivál célja, hogy felfedezze a mozgó-néprajz, a néprajzi film legjobb és legfrissebb magyar alkotásait, és tágítsa képünket a filmről és a néprajzról egyaránt. A kezdeményezés hiánypótló, hiszen a magyarországi dokumentumfilmes kultúrából hiányzik a hagyományos életvilágokat, tudásokat és életmódot bemutató néprajzi filmek nyilvánossága. A fesztivál rendezői a kortárs magyar néprajzi mozgóképkészítés teljes vertikumának feltérképezését tűzték ki célul: előzsűrizés és műfaji megkötés nélkül mutatják be az elmúlt évek pályázati felhívásra beérkezett amatőr és profi alkotásait, melyek a hagyományos életvilágok, az anyagi és szellemi kultúra „archaikus” rétegei, a hagyományőrzés és az újraalkotott hagyományok, az etnikus, vallási, kulturális és társadalmi sokféleség témaköreihez kapcsolódnak, mégsem nélkülözik a kortárs és kritikus hangot. A Bokréta és biciklilánc fesztivál üdítő, inspiráló, sőt, szórakoztató esemény. Nem kirakat, nem (csak) a filmes elit felvonulása, hanem tartalmas műhely is, melyben a gondolatok és a filmek formálódnak. A fesztivál filmjei versenyeznek egymással. A díjakat neves szakemberekből álló zsűri ítéli oda a legjobb alkotásoknak. A zsűri tagjai: Kovács Éva szociológus, Szijártó Zsolt kommunikációkutató, Sebő Ferenc népzenei előadó, zenetörténész, Szilágyi Kornél filmrendező és Kabarcz Zsófi filmrendező.

A versenyfilmek vetítése július 26-30-ig, öt napon keresztül zajlik, amelyet zsűri-workshopok, tartalmi és műfaji kérdésekre reflektáló szakmai beszélgetések kísérnek. A fesztivál versenyfilm programját dokumentumfilmes programok vezetik fel: bemutatkoznak magyar filmes műhelyek és stúdiók (a Muster Tzapko Stúdió és a Metafórum, a Dunatáj, a Fórum Film Alapítvány, az Inforg Stúdió és az ÚRH – ÚJ RÉGI HANG program keretében Halmos Béla és Szomjas György filmjei), valamint a stúdiókhoz kötődő alkotók, rendezők.  Olyan kultikus filmeket tekinthetnek meg az idelátogatók, mint a Dübörög a nemzeti rock vagy a Riporter drótszamáron, Neti Sanyi bácsiról, Zerkula Jánosról és Szászcsávás Bandről készített dokumentumfilmek és mindezt hamisítatlan falusi környezetben, az alkotók jelenlétében.

A nevezésre beérkezett filmek listája az alábbi linken található: http://bokretaesbiciklilanc.docuart.hu/content/filmek

Hivatalos díjkiosztó: 2011. július 30. szombat, 19.00 óra.

Versenyen kívül, a Bokréta és Biciklilánc exluzív vendégeként kerülnek vetítésre (július utolsó hétvégéjén)  a Tordas Rádió filmek. A Tordas Rádió 2000. március 15-e óta sugároz Tordason (Fejér megye). Az eleinte kalózrádióként, az FM 90.00 frekvencián, 1 wattos teljesítménnyel működő rádió kizárólag a falu határain belül volt hallható – szlogenjük szerint „Falutáblától falutábláig”. 2008 óta a Tilos Rádió segítségével interneten, illetve az FM 93,7 frekvencián országosan is hallgatható. A Rádió kulcsembere Vida Antal (Vida Tóni) halbiológus.

A Bokréta és Biciklilánc szakmai partnere a pécsi Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszék, akik Valóság-változatok 2.0 nevű programjuk fókuszába a vizuális dokumentálást állítják. Egész napos programjukban az egyetemi oktatás, a terep- és forráskutatások eredményei és alkotásai jelennek meg az oktatók és a hallgatók aktív közreműködésével. Szó lesz a videoblogokról és videojátékokról, az új médiumok és a dokumentumfilm kapcsolatáról, az on és offline világ átrendeződéseiről, kísérleti műfajokról és szubjektivitásról, a film formanyelvének átalakulásáról és térinformatikai alkalmazásokról.  A fesztiválközönség felfedezésére várnak a tanszék hallgatóinak munkáiból készült alkotások is (Pécsi Bölcsész fotókiállítás, diákfilmek, Innoteq 3D-vetítés, koncert, archív videóanyagok, digitális szuvenírek – mobilra hangolva), amik alá Ligeti György és a Puzzle, valamint Beck Zoltán (30Y) keveri majd a zenét.

A filmfesztivál nem nélkülözheti azonban a tágabban a témához illeszkedő kulturális és szabadidős programokat sem. A szervezők azt szeretnék, ha a sok-sok filmes program után/között/előtt a közönség szívesen látogatna és maradna a vigántpetendi Kultúr udvarán. A Művészetek Völgye alkalmából Kocsis Csabi segítségével megújult a kuglipálya, mely a fesztivál rendezőit - a kuglipályában „kifutót” látva - egy divatbemutató megszervezésére is inspirálta. Ehhez az ötletükhöz nyerték meg a Romani Designt és Varga Erikát . A Romani Design különleges, egyedi értéket képvisel, megfelel a mai kor modern elvárásainak, ugyanakkor tovább élteti a roma kultúra tradícióit és sokszínűségét. A divatbemutató folyamán roma viseleti tradíciók jelennek meg a kortárs design színpadán, ezúttal egy egészen speciális kerti kifutón, igényes, minőségi, divattermékek, alkotások zenés bemutatásával. A Romani Design a helyhez és a programhoz készített új kollekcióval várja a nézőket. Esténként ÁrokPartyval várják a szervezők az egész napos forgatagban még inkább nyüzsögni vágyókat. Nem lesz este, amikor ne húznák a talpalávalót: Ökrös Csaba prímás és barátai a Téka együttesből, Ligeti György és a Puzzle, Beck Zoltán (30Y), Vida Tóni a Tordas Rádióból, Takács Eszter és Babarczi Bulcsú, nomeg a Tükezoo. Az esték folyamán meglepetés zenész vendégek feltűnése várható!
A  programok az alábbi linken folyamatosan frissülnek:  http://bokretaesbiciklilanc.docuart.hu/

A lézengőknek, pontos programra fittyet hányóknak, a falusi hangulatba belefeledkezőknek, gyerekeknek és családosoknak is megéri a vigántpetendi Kultúrba látogatni! Az ILLUSZTRÁTOR PAJTÁSOK: MOZGÓ-NÉPRAJZ című kiállítása a francia „cinéma vérité” fogalmához és Jean Rouch néprajzi dokumentumfilmesről szóló anekdotákhoz készített illusztrációiból készült és tartalmas szórakozást ígér. Ugyanők minden este változó mesével és mesélési technikával (diafilm, papírszínház, szabadkézi rajzolás) várják a gyerkőket és a gyermeklelkű felnőtteket. A program házigazdái: Simonyi Cecília és Agócs Írisz (beugró pajtásokkal). A REKREA kézműves műhelyében kicsik és nagyok bütykölés, varrás, ragasztás, nevetés, újrahasznosítás, rajzolás, szórakozás, nyomdázás, barkácsolás közben egyaránt jól szórakozhatnak – és pl. bicikligumin üthetik el az időt . Közreműködik: Antos Balázs zipzáron, Bohus Tamás bakeliten, Muskotál Dénes (1MinD1) bicikligumin és az Illusztrátor Pajtások képben, hangban, papírszínházban. A Mesélő Ruhák fantázianévre hallgató programon a ghánai textiles hagyományt követő pólónyomdázó műhely indul, mely az ashanti törzs szimbólumaival készülő mesélő pólók és nyomdák készítésében segédkezik.  5-től 99 éves korig mindenki megtalálhatja a hozzá illő mintát és pólót. Aki kíváncsi, ne öregedjen meg, hanem próbálja ki!

Műhelyvezető:
Creative Planet Alapítvány, Simonyi Cecília.



A fesztivál szakmai vezetői:
Füredi Zoltán (Palantír Film Alapítvány) palantir@palantirfilm.hu
és Frazon Zsófia (Néprajzi Múzeum MaDok-program) frazon@neprajz.hu

Sajtó:
Szalmási Gabriella
mail.szalmagabi@gmail.com
mobil: +36 30 268 2330
web: http://www.bokretaesbiciklilanc.docuart.hu