THÉBA Művészeti Akadémia
- 2007-07-06 -
1991-ben alakult meg a THÉBA STÚDIÓ — ANDOR ALAPÍTVÁNY azzal a céllal, hogy minél több fiatal ismerkedhessen meg a művészetekkel, hogy a tehetséges fiataloknak művészeti szakképző iskolát hozzon létre, és hogy a pályakezdő művészeket támogassa.

1992-ben a Stúdió mellett megindult az érettségi utáni nappali tagozatos képzés THÉBA SZÍNIAKADÉMIA, majd 1994-ben bővítve a képzőművészeti, a fotóművészeti és a filmművészeti ágazattal THÉBA MŰVÉSZETI AKADÉMIA néven.

Jelenleg az Akadémia a középfokú szakképzés utáni továbbképzést biztosítja. Csak 1998-ban, a központi tantervek megjelenésével nyílt arra lehetőség, hogy most már hivatalosan is megalakulhasson az iskola THÉBA MŰVÉSZETI SZAKKÖZÉPISKOLA néven, a középfokú szakmákban önálló vizsgáztatási joggal, állami támogatással. Azokban a szakmákban, ahol a központi tanterv még nem született meg (mint pl. operatőr, rendező, bábkészítő…), vagy maga a foglalkozás nem számít szakmának (mint pl. sminkes), még mindig csak iskolarendszeren kívüli tanfolyamokat lehet szervezni, de az iskola ezekben a szakmákban is biztosítja a komoly szakképzést, és — lehetőség szerint — az OKJ jegyzék szerinti szakvizsgát. A képzés a választott szak szerint 2 vagy 2+1 éves.

A THÉBA MŰVÉSZETI SZAKKÖZÉPISKOLA a következő szakokon várja az érettségizett fiatalokat:

Konzervatórium — magánének (klasszikus, musical, vagy jazz)
Színház — színész, rendező, dramaturg
Képzőművészet – grafikus (számítógépes grafika is) festő, szobrász, bábkészítő, díszlet- és jelmeztervező, alkalmazott fotográfus (számítógépes munka is)
Táncművészet — balett, modern tánc, jazz, pantomim
Filmművészet — operatőr, rendező, forgatókönyvíró
Sminkes — (színházi és filmes smink, maszk, fodrászat)

A gyakorlati képzés mellett az elméleti képzés is nagyon erős.

A beiratkozott diákok "áthallgathatnak" más szakokra is; vagyis a képzési idő alatt több szakot is elvégezhetnek.

Az iskolában végzett diákok jórésze az általa választott művészi szakmában dolgozik ma is.

A THÉBA STÚDIÓ változatlanul folytatja képességfejlesztő és felvételi előkészítő munkáját. 1999-ben az Alapítvány megalakította a BASILIDES MŰHELYT és az "A" SZÍNHÁZAT, ami munkalehetőséget próbál teremteni a pályakezdő művészek számára: színházi, filmes produkciókat, kiállításokat, koncerteket, önálló esteket támogat.